czwartek, 25 czerwca 2015

Roślina Barszcz Sosnowskiego - Jak wygląda?

Roślina Barszcz Sosnowskiego - Jak wygląda?



W związku z licznymi sygnałami dot. tzw. „niebezpiecznej” roślinności w Parku Miejskim oraz na innych terenach miejskich, zamieszczamy podstawowe inf. przydatne do rozróżnienia przez mieszkańców czy roślina jest barszczem Sosnowskiego czy inną – nie szkodliwą.


Barszcz Sosnowskiego Manden. (Barszcz Sosnowskiego)
Jest rośliną zielną należącą do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu skąd rozpowszechnił się w kierunku Europy Wschodniej i Środkowej. Często nazywany jest „Zemstą Stalina”. Rozmnaża się poprzez nasiona, które ukryte są w rozłupni. Barszcz osiąga wysokość około 4m, kwiaty to baldachy osiągające rozmiar do 50 cm, liście mają rozmiary do 1,20 m.  
Pierwszy kontakt z rośliną nie zwiastuje ogromnego ryzyka. Wydzielina znajdująca się na roślinie przy styczności ze skórą powoduje jej uwrażliwienie na światło i oparzenia 2 i 3 stopnia powstające dopiero po 20 minutach, kilku godzinach albo nawet kilku dniach od kontaktu z rośliną. Skóra zaczyna „piec” jak po oparzeniu gorącym olejem.  Wysokie nasłonecznienie i wilgotność i temperatura zwiększają skutki kontaktu z rośliną. Czasem wystarczy znajdować się w pobliżu rośliny, aby być narażonym na jej szkodliwe działanie. W ciągu 24 godzin skóra robi się czerwona i pojawiają się pęcherze z płynem. Po 3 dniach skóra ciemnieje i staje się wrażliwa na światło słoneczne nawet na kilka lat. Oprócz tego może dojść do zapalenia stawów, spojówek, płuc i krtani. Blizny po bąblach mogą goić się nawet rok czasu. Kontakt z rośliną może zwiększyć ponadto ryzyko raka i wad u dzieci kobiet w ciąży.



Roślinę można pomylić z inną: Angelica archangelica L., (arcydzięglem litwor), podobieństwo roślin bierze się z tego, że należą do tej samej rodziny selerowatych. Rośliny różnią się przede wszystkim kwiatami, które u arcydzięgla są bardziej kuliste i zielone kiedy u barszczu kwiaty są bardziej płaskie i bywają przeważnie białe. Sama roślina osiąga wysokość około 2,5 m czyli jest niższa od barszczu.







Powyższy Artykuł pochodzi ze strony: 
http://www.mzdim.bytom.pl/index.php/188-barszcz-sosnowskiego



wtorek, 9 czerwca 2015

Desiderata

Desiderata

O Utworze - za Wikipedia.org 
"Utwór powstał w 1927. W 1933 autor złożył go w formie życzeń na Boże Narodzenie dla przyjaciół. W 1948 wdowa po Ehrmannie opublikowała go w tomiku The poems of Max Ehrmann, skąd dwa lata później, w 1950, trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej, publikowanej przez pastora anglikańskiego Starego Kościoła pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore (Old St. Paul Church). Dopiero tą drogą Dezyderata dostała się do kultury masowej.
Pogłoska na temat anonimowego autora i błędna data powstania utworu – 1692 – pochodzą stąd, że pierwsza strona owej gazetki, na której znajdował się tekst "dezyderaty", miała stopkę z informacją: "Stary kościół św. Pawła" i datą 1692 (w rzeczywistości to data powstania parafii i budowy pierwszego już nieistniejącego kościoła). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony, informacja zaczęła być błędnie odczytywana."


DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

     Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

     Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

     Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

     Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
Autor: Max Ehrmann

a Wy co myślicie o treści tego utworu?