W związku z licznymi sygnałami dot. tzw. „niebezpiecznej” roślinności w Parku Miejskim oraz na innych terenach miejskich, zamieszczamy podstawowe inf. przydatne do rozróżnienia przez mieszkańców czy roślina jest barszczem Sosnowskiego czy inną – nie szkodliwą.
Barszcz Sosnowskiego Manden. (Barszcz Sosnowskiego)
Jest rośliną zielną należącą do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu skąd rozpowszechnił się w kierunku Europy Wschodniej i Środkowej. Często nazywany jest „Zemstą Stalina”. Rozmnaża się poprzez nasiona, które ukryte są w rozłupni. Barszcz osiąga wysokość około 4m, kwiaty to baldachy osiągające rozmiar do 50 cm, liście mają rozmiary do 1,20 m.
Pierwszy kontakt z rośliną nie zwiastuje ogromnego ryzyka. Wydzielina znajdująca się na roślinie przy styczności ze skórą powoduje jej uwrażliwienie na światło i oparzenia 2 i 3 stopnia powstające dopiero po 20 minutach, kilku godzinach albo nawet kilku dniach od kontaktu z rośliną. Skóra zaczyna „piec” jak po oparzeniu gorącym olejem. Wysokie nasłonecznienie i wilgotność i temperatura zwiększają skutki kontaktu z rośliną. Czasem wystarczy znajdować się w pobliżu rośliny, aby być narażonym na jej szkodliwe działanie. W ciągu 24 godzin skóra robi się czerwona i pojawiają się pęcherze z płynem. Po 3 dniach skóra ciemnieje i staje się wrażliwa na światło słoneczne nawet na kilka lat. Oprócz tego może dojść do zapalenia stawów, spojówek, płuc i krtani. Blizny po bąblach mogą goić się nawet rok czasu. Kontakt z rośliną może zwiększyć ponadto ryzyko raka i wad u dzieci kobiet w ciąży.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpDWUQo7MRFnkzBVkKtZUouHGRS2vld0vtRwc-x-jQNIj3DUpnvGRbR2CdO-cy1UeDj7Y74H729Iy2gZwaA3eTPPF2FL-wH16j1AiG3AM3kth9Z2jQ675B1XJgR8VO5PmdKlRQdaMXf17T/s320/arcydzi%25C4%2599giel.jpg)
Powyższy Artykuł pochodzi ze strony:
http://www.mzdim.bytom.pl/index.php/188-barszcz-sosnowskiego