środa, 29 lipca 2015

20 najczęstszych wymówek, którymi się ograniczasz

20 najczęstszych wymówek, którymi się ograniczasz

Ludzie mają doktoraty z wymówek, a nie zrobili nawet zawodówki z rozwiązań. By było Ci łatwiej, oto 20 najczęstszych tekstów, którymi karmimy się, zamiast skonfrontować się z własnym lękiem, lenistwem, brakiem kompetencji. Oczywiście każdy z nich może też być opisem rzeczywistości, ale czy jest naprawdę, zdecyduje Twoje sumienie. Dodatkowo, wraz z ich wyjaśnieniem, dostajesz do ręki gotowe reakcje na nie, które pomogą Ci zamienić negatywne postawy na pozytywne.
1. Nie da się
Bo nie umiesz albo ktoś Ci powiedział, że się nie da. Naucz się albo przestań definiować ograniczeniami innych. Zawsze się da, pytanie - jak.
2. To jest trudne
Gdyby było łatwe to nic byś się nie nauczył. Zawsze nowe na początku jest trudne, a potem wraz z Twoim rozwojem się łatwe. Jeśli jest trudne, to dobrze, ćwicz dalej.
3. Nie potrafię
To się naucz. Umiejętności nie są wrodzone, trzeba je ćwiczyć. Wszyscy jadą na tym samym wózku.
4. To nie wyjdzie
Skąd wiesz? Bo nie wyszło do tej pory? Bo komuś innemu się nie udało? Czy tylko dlatego, że uprawiasz czarnowidztwo i nie spróbowawszy uznajesz, że na pewno będzie źle? Zrób więc tak, by wyszło.
5. Następnym razem
To przekładanie rzeczy na później, które nigdy się nie kończy. Nie ma następnego razu, nie ma zaczynania diety od nowego roku, nie ma rzucania palenia w pierwszy dzień miesiąca, nie ma następnego razu. Tracisz czas tym tekstem, więc zrób to teraz.
6. To nie moja wina
Spychologia od siebie, czyli ucieczka od odpowiedzialności. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to właśnie Twoja wina. Chroni siebie przed negatywnymi skutkami. Weź to na klatę i się naucz.
7. To Twoja wina
Spychologia w drugą stronę. Obwiniać wszyscy potrafią, ale to liderzy biorą odpowiedzialność i rozwiązują te problemy, gdzie inni szukają winnych. Przestań obwiniać innych, bo to niszczy związki z nimi.
8. Paskudna pogoda
Nie ma paskudnych pogód, są tylko paskudne interpretacje paskudnych stanów emocjonalnych. Pogoda nie jest żadna, Twoja ocena jest. Pogoda nie robi wypadków samochodowych, ale robią je kierowcy którzy nie zmienili sposobu prowadzenia auta do warunków na drodze.
9. Problem w tym, że…
To bardzo polskie - szukanie problemów. Diagnozować wszyscy umieją, ale wygrywają Ci, którzy przynoszą rozwiązania. Właśnie - a na czym polega rozwiązanie?
10. Nie ma takiej opcji
Jest, bo ktoś ją wcześniej czy później wymyśli. Ktoś poderwie tę piękną dziewczynę, ktoś weźmie ten banknot leżący na ulicy, ktoś dostanie ten awans. Jeśli nie ma takiej opcji, to nie będziesz to Ty, ale ktoś inny. Zawsze są opcje.
11. Nie mam wsparcia
To je zorganizuj i przestań być ofiarą. Ofiary narzekają i atakują innych za swój brak sprawczości.
12. Za mało czasu
Czas się robi, podobnie jak pieniądze. Zorganizuj się lepiej. Ustal priorytety. Przestań się rozpraszać. Czas zawsze jest.
13. To jest za drogie.
To jest za drogie czy za mało zarabiasz? Kto decyduje o wielkości Twoich zarobków? Kto dzierży w rękach moc wybierania za Ciebie ile masz mieć pieniędzy? Rząd jest winny? Szef? Bóg? Podobnie: nie mam pieniędzy. Zrób tak, by je mieć. Proste? Tak, proste. Może być niełatwe, ale jest proste.
14. To nie jest ode mnie zależne
To zrób, by było albo nie miej pretensji o to, że jest jak jest. Wszędzie tam, gdzie nie masz na coś wpływu, możesz to albo zaakceptować i się oddać rzeczywistości albo mieć pretensje o coś, czego i tak nie zmienisz. Skupiaj się na tym, na co wpływ masz.
15. Wykorzystali mnie
Nie, Ty się dałeś wykorzystać. Bo nie miałeś wiedzy, bo byłeś naiwny, bo chciałeś iść po linii najmniejszego oporu. Wyjdź z roli ofiary i zapytaj się, czego się nauczyłeś.
16. Robię wszystko, co mogę
Zacznij więc robić rzeczy, których do tej pory nie mogłeś i nie robiłeś. Jak coś nie działa, zrób coś innego. Nie definiuj się tym, co do tej pory nie działało ale tym, co dopiero zadziałać może. Jak nie ma rozwiązań w przeszłości, to się je tworzy na przyszłość.
17. Innym się to nie spodoba
I co z tego? Jesteś zielonym dolarem, by się każdemu podobać? Są tacy, którzy to docenią, musisz tylko znaleźć odpowiednich ludzi. Znasz bajkę o brzydkim kaczątku? Ta bajka to bujda już w samym tytule - to nie było kaczątko, tylko łabędź.
18. To nie wymówki, to fakty
By wiedzieć, czy dany powód jest wymówką, czy faktem, zapytaj sumienia - możesz oszukać cały świat poza sobą.
19. Nie jestem wystarczająco dobry
To ćwicz i takim się stań.
20. Coś/ktoś mi nie pozwala
Partner mi nie pozwala. Szef. Bóg. Los. Koledzy. Nie, nie, nie. To Ty sobie nie pozwalasz. Pozwól sobie.

I jest jeszcze kilka, na sam koniec, w sam raz do tego tekstu:
- będę robotem, jeśli to wprowadzę w życie
Nie, będziesz o niebo skuteczniejszy.
- co za bełkot
Jeśli nie masz merytorycznych argumentów, to na pewno masz wymówkę i od czegoś uciekasz.
- ja to znam
Wszyscy wiedzą, jak schudnąć - ale nic z tym nie robią. Ilu rodziców powie, że wie jak wychowywać dzieci? Większość, tymczasem w Polsce 60% z nich dodaje, że kary cielesne są również odpowiednią metodą wychowawczą. Jeśli ktoś coś zna, będzie miał wyniki. Jeśli jest tylko teoretykiem, ma kolejną wymówkę na przykrycie własnej niekompetencji. 

Efektywność jest miarą prawdy.

Nie, to tylko Twoja wymówka. To John Sundquist - istnieje, ma się dobrze i najwyraźniej w kontekście ćwiczenia nie ma wymówek.
Lista jest otwarta - zapraszam do dodawania kolejnych wymówek, które znacie.
ściagnęłam z Facebooka

wtorek, 21 lipca 2015

Polska potęgą, rozpad Rosji, czyli 10 zaskakujących prognoz Stratfor

Polska potęgą, rozpad Rosji, czyli 10 zaskakujących prognoz Stratfor

Artykuł autorstwa Aleksandry Stanek skopiowany za strony Biztok.pl

Strategic Forecasting, prywatna agencja wywiadu znana bardziej jako Stratfor, po raz piąty opublikowała swoją prognozę na najbliższą dekadę. Dotychczas amerykańscy analitycy wykazywali się dużą trafnością. Stratfor przewidział kryzys w Europie, spowolnienie gospodarcze w Chinach i konflikt świta zachodniego z islamem. Analitycy nie ustrzegli się oczywiście błędów i nietrafionych przepowiedni, lecz warto znać ich prognozy, gdyż prawdopodobieństwo ich urzeczywistnienia jest spore.Jak zatem będzie wyglądał świat w 2025 r. według agencji Stratfor? Niezbyt optymistycznie. Świat wciąż pełny będzie ognisk zapalnych i konfliktów, a dzisiejsze potęgi tracą na znaczeniu. Jednak dla Polaków przyszłość rysuje się w o wiele bardziej optymistycznych barwach. Według analityków Stratfor nasz kraj wyrośnie na potęgę gospodarczą i polityczną.

 Upadek Rosji


fot: Bradley Davis/Flickr, licencja CC BY-ND 2.0
Zdaniem analityków Stratfor Rosja nie przetrwa najbliższej dekady w obecnym kształcie. Aktualne kłopoty, czyli sankcje Zachodu, słaba waluta czy spadające ceny ropy, tylko w części przyczynią się do demontażu Federacji, jaką znamy dziś.
Największym utrapieniem Rosji będzie uzależnienie od eksportu gazu i ropy naftowej i podatność gospodarki na wydarzenia i wahania cen na globalnych rynkach surowcowych. Drenowanie zysków ze złóż w poszczególnych częściach Federacji w końcu doprowadzi do sytuacji dobrze znanej w kraju z lat 80. czy 90. ubiegłego wieku, gdy upadało imperium. Centralna władza nie będzie w stanie utrzymać oddolnych, narodowościowych ruchów, które stopniowo mogą doprowadzić do demontażu Federacji Rosyjskiej.
Eksperci Stratfor uspokajają jednak, że w ciągu najbliższej dekady raczej nie będzie mowy o rewolucji w Rosji. Federację czeka raczej stopniowa decentralizacja władzy, głównie z powodu gospodarczej niewydolności.
Największe wyzwanie dziesięciolecia




fot: Pavel Kazachkov/Flickr, licencja CC BY-ND 2.0
Według ekspertów Stratfor największym wyzwaniem, przed jakim stanie świat w ciągu najbliższych 10 lat będzie próżnia, która powstanie po decentralizacji władzy w Federacji Rosyjskiej.
Nie zapominajmy, że jest to mocarstwo nuklearne i bez silnej władzy losy arsenału, którym dysponuje, pozostają zagadką. Będzie to najważniejszy test dla Stanów Zjednoczonych, które będą jedyną siłą, zdolną do opanowania sytuacji.
Zmierzch Federacji Rosyjskiej spowoduje oczywiście wzrost znaczenia innych państw w regionie, takich jak Polska, Węgry czy Rumunia. Jednak to na Stanach Zjednoczonych ciążyć będzie odpowiedzialność za nuklearne bezpieczeństwo świata w najbliższej dekadzie.

Cztery Europy


fot: Eric Fischer/Flickr, licencja CC BY 2.0
Jak wyglądać będzie Europa po rozpadzie Federacji Rosyjskiej? Eksperci agencji Stratfor przewidują znaczący wzrost nacjonalizmów, który po agresji Rosji na Ukrainę już teraz można dostrzec w poszczególnych krajach Starego Kontynentu.
Obawy wschodnioeuropejskich państw przed Rosją przyczynią się do powstania nowych podziałów na mapie kontynentu, napędzanych falą eurosceptycyzmu, która rozleje się po rządach.
Idea europejskiej wspólnoty stanie się jedynie wspomnieniem, a Europa wyraźnie dzielić się będzie na Zachodnią, Wschodnią, Skandynawię i Wyspy Brytyjskie.
Zdaniem analityków Stratfor Unia Europejska przetrwa w pewnym sensie, jednak pod względem ekonomicznym, politycznym czy militarnym dominować będą bilateralne lub wielopaństwowe porozumienia, które mocniej zwiążą poszczególne kraju unijne niż Traktat z Maastricht.
Zmierzch Niemiec

 

fot: Martin Fisch/Flickr, licencja CC BY-SA 2.0
Najbardziej zaskakującą zmianą w europejskim porządku będzie stopniowa utrata wypływów Niemiec.
Zdaniem analityków Stratfor największym utrapieniem Unii Europejskiej nie jest strefa euro i jej kryzys, ale strefa wolnego handlu. Niemcy jako centrum tego porządku i kraj, który eksportuje ponad 50 proc. swojego PKB i to głównie do innych państw UE, uzależniły się od popytu poza własnymi granicami. Stały się największym beneficjentem wolnego handlu w UE i wspólnej waluty. Jednak to, co dotychczas napędzało niemiecką gospodarkę, staje się największym dla niej zagrożeniem.
Poziom konsumpcji w kraju nie będzie w stanie zneutralizować spadków w eksporcie powodowanych kryzysem w innych państwach UE i wspomnianą wcześniej falą eurosceptycyzmu i nacjonalizmów.
Stratfor prognozuje Niemcom ostry zwrot ekonomicznej sytuacji i stagnację, jakiej doświadczyła wcześniej Japonia.
Polska potęgą
  

fot: Dan Markeye/Flickr, licencja CC BY 2.0
Stopniowy rozpad Federacji Rosyjskiej i utrata znaczenia Niemiec przysłużą się... Polsce. Nasz kraj znajdzie się centrum gospodarczego wzrostu i politycznych wpływów.
Analitycy Stratfor zwracają uwagę na gigantyczny rozwój, którego doświadczył nasz kraj. W dodatku, największa zmora europejskich krajów - demografia, nie trapi nas równie mocno, co innych. Populacja Polski, owszem, kurczy się, lecz znacznie wolniej niż w pozostałych państwach UE.
Wśród naszych mocnych stron eksperci wskazują na zróżnicowanie kontaktów handlowych, co przyczyni się do wzrostu potęgi Polski jako gospodarczego ośrodka na Nizinie Środkowoeuropejskiej. Nie bez znaczenia będzie również strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.
Stratfor zwraca również uwagę na przywódczą rolę Polski w antyrosyjskiej koalicji. Zdaniem analityków wraz z Rumunią odegramy w ciągu najbliższej dekady wiodącą rolę w budowaniu nowego porządku w Europie, głównie poprzez ograniczanie wpływów Rosji.

Spowolnione Chiny
Spowolnione Chiny


fot: Elvir K/Flickr, licencja CC BY 2.0
Według analityków Stratfor Chiny ukończyły właśnie cykl szybkiego rozwoju, charakterystycznego dla gospodarek rozwijających się, których największym atutem jest tania siła robocza. Kraj ten pozostanie główną siłą ekonomiczną globu, ale nie będzie już tak dynamicznym silnikiem, który dotychczas napędzał globalny wzrost.
Prognozowane spowolnienie będzie największym wyzwaniem dla rządzących Państwem Środka. Jednak Stratfor przewiduje, że nie ma co liczyć w najbliższym czasie na liberalizację, a raczej na realny wzrost kontroli państwa.
Ponadto Chiny będą musiały się uporać z nierównomiernym rozwojem i dysproporcjami między poszczególnymi częściami kraju, które narosły przez lata. Nadmorskie ośrodki pełnią wiodącą rolę, podczas gdy ubogie centrum kraju wciąż cierpi na niedorozwój i brak dostępu do międzynarodowych rynków.
Szanse na to, że zacofane tereny dogonią rozwinięte ośrodki, są marne, a rozziew między nimi może być źródłem niepokojów wewnątrz kraju.

Nowe Chiny

fot: Stratfor.com
Spowolnienie gospodarki Chin i utrata tytułu najtańszego robotnika świata spowoduje, że do głosu dojdą zupełnie nowe ośrodki, które przejmą stopniowo rolę silnika, napędzającego globalną gospodarkę.
Analitycy Stratfor nazwali państwa te, które będą dynamicznie się rozwijać - głównie dzięki taniej sile roboczej - postchińskimi centrami produkcji.
Na to miano zasłuży 16 państw z południowo-wschodniej Azji, wschodniej Afryki i części Ameryki Łacińskiej. Wśród nich są Meksyk, Nikaragua, Peru, Etiopia, Uganda, Kenia, Tanzania, Sri Lanka, Bangladesz, Laos, Wietnam, Kambodża czy Filipiny. To będą następcy Chin.

Wycofane USA

Wycofane USA
fot: Harold Navarro/Flickr, licencja CC BY-ND 2.0
Zgodnie z prognozami Stratfor Stany Zjednoczone pozostaną główną siłą ekonomiczną, polityczną i militarną, ale zaangażowanie w skali globalnej tego mocarstwa będzie stopniowo słabło.
Rosnąca niezależność energetyczna, a także doświadczenia minionych konfliktów, w które angażowały się Stany, sprawią, że kraj ten będzie bardzo ostrożnie kalkulował koszty zaangażowania ekonomicznego i wojskowego w gaszenie pożarów w różnych częściach świata.
USA poznały smak uzależnienia od eksportu, gdy spada globalny popyt. Kraj ten zna również cenę pacyfikowania wrogich ustrojów.

Dlatego też w najbliższej dekadzie Stany skupią się na swoim kontynencie, na którym mogą spokojnie dominować, angażując się jedynie od czasu do czasu w wybrane rejony świata. Siła Stanów Zjednoczonych będzie rosła, jednak będzie to siła o wiele mniej widoczna na arenie międzynarodowej i o wiele rzadziej używana.
Bliski Wschód
  Bliski Wschód
fot: Harold Litwiler/Flickr, licencja CC BY 2.0
Prognozy Stratfor na najbliższą dekadę dla Bliskiego Wschodu nie przewidują drastycznej zmiany sytuacji. Porządek ustanowiony w XIX i XX wieku burzony nadal będzie przez religijne i nacjonalistyczne siły w tym regionie. Konflikty, jak te w Afganistanie, Iraku czy Syrii, niestety nie znajdą rozwiązania.
Jednak analitycy zwracają uwagę na nowego lidera, który przejmie w regionie wiodącą rolę, podczas gdy Stany Zjednoczone będą ograniczać swoje międzynarodowe zaangażowanie. To Turcja.
Kraj ten, obecnie otoczony przez konflikty w świecie arabskim czy rejonie Kaukazu i Morza Czarnego, dotychczas sam unikał niepokojów. Przy dyskretnym wsparciu USA ma szansę stać się nie tylko stabilizatorem sytuacji na całym Bliskim Wschodzie, ale także prawdziwą potęgą gospodarczą. Wpływ na to będzie miał także rozpad potęgi Rosji, który otworzy zupełnie nowe rejony dla tureckich interesów.

Azjatycka bitwa morska
  

Polska potęgą, rozpad Rosji, czyli 10 zaskakujących prognoz Stratfor

Azjatycka bitwa morska

fot: futureatlas.com/Flickr, licencja CC BY 2.0
Analitycy Stratfor prognozują również starcie nowych sił na morzach i oceanach. Wraz ze spadkiem znaczenia Rosji i wycofaniem Stanów Zjednoczonych, do głosu dochodzić będzie Japonia, która w najbliższym dziesięcioleciu odbudowywać będzie swoją morską potęgę.
Jako wyspiarskie państwo, Kraj Kwitnącej Wiśni jest silnie uzależniony od surowców, dlatego takie znaczenie dla niego ma flota i morskie szlaki handlowe. Na nich to właśnie dojdzie do starcia z Chinami, które również będą walczyć o wpływy i dominację swoich statków.

http://www.biztok.pl/waluty/polska-potega-rozpad-rosji-czyli-10-zaskakujacych-prognoz-stratfor_s21641

czwartek, 25 czerwca 2015

Roślina Barszcz Sosnowskiego - Jak wygląda?

Roślina Barszcz Sosnowskiego - Jak wygląda?



W związku z licznymi sygnałami dot. tzw. „niebezpiecznej” roślinności w Parku Miejskim oraz na innych terenach miejskich, zamieszczamy podstawowe inf. przydatne do rozróżnienia przez mieszkańców czy roślina jest barszczem Sosnowskiego czy inną – nie szkodliwą.


Barszcz Sosnowskiego Manden. (Barszcz Sosnowskiego)
Jest rośliną zielną należącą do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu skąd rozpowszechnił się w kierunku Europy Wschodniej i Środkowej. Często nazywany jest „Zemstą Stalina”. Rozmnaża się poprzez nasiona, które ukryte są w rozłupni. Barszcz osiąga wysokość około 4m, kwiaty to baldachy osiągające rozmiar do 50 cm, liście mają rozmiary do 1,20 m.  
Pierwszy kontakt z rośliną nie zwiastuje ogromnego ryzyka. Wydzielina znajdująca się na roślinie przy styczności ze skórą powoduje jej uwrażliwienie na światło i oparzenia 2 i 3 stopnia powstające dopiero po 20 minutach, kilku godzinach albo nawet kilku dniach od kontaktu z rośliną. Skóra zaczyna „piec” jak po oparzeniu gorącym olejem.  Wysokie nasłonecznienie i wilgotność i temperatura zwiększają skutki kontaktu z rośliną. Czasem wystarczy znajdować się w pobliżu rośliny, aby być narażonym na jej szkodliwe działanie. W ciągu 24 godzin skóra robi się czerwona i pojawiają się pęcherze z płynem. Po 3 dniach skóra ciemnieje i staje się wrażliwa na światło słoneczne nawet na kilka lat. Oprócz tego może dojść do zapalenia stawów, spojówek, płuc i krtani. Blizny po bąblach mogą goić się nawet rok czasu. Kontakt z rośliną może zwiększyć ponadto ryzyko raka i wad u dzieci kobiet w ciąży.



Roślinę można pomylić z inną: Angelica archangelica L., (arcydzięglem litwor), podobieństwo roślin bierze się z tego, że należą do tej samej rodziny selerowatych. Rośliny różnią się przede wszystkim kwiatami, które u arcydzięgla są bardziej kuliste i zielone kiedy u barszczu kwiaty są bardziej płaskie i bywają przeważnie białe. Sama roślina osiąga wysokość około 2,5 m czyli jest niższa od barszczu.







Powyższy Artykuł pochodzi ze strony: 
http://www.mzdim.bytom.pl/index.php/188-barszcz-sosnowskiego



wtorek, 9 czerwca 2015

Desiderata

Desiderata

O Utworze - za Wikipedia.org 
"Utwór powstał w 1927. W 1933 autor złożył go w formie życzeń na Boże Narodzenie dla przyjaciół. W 1948 wdowa po Ehrmannie opublikowała go w tomiku The poems of Max Ehrmann, skąd dwa lata później, w 1950, trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej, publikowanej przez pastora anglikańskiego Starego Kościoła pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore (Old St. Paul Church). Dopiero tą drogą Dezyderata dostała się do kultury masowej.
Pogłoska na temat anonimowego autora i błędna data powstania utworu – 1692 – pochodzą stąd, że pierwsza strona owej gazetki, na której znajdował się tekst "dezyderaty", miała stopkę z informacją: "Stary kościół św. Pawła" i datą 1692 (w rzeczywistości to data powstania parafii i budowy pierwszego już nieistniejącego kościoła). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony, informacja zaczęła być błędnie odczytywana."


DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

     Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

     Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

     Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

     Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
Autor: Max Ehrmann

a Wy co myślicie o treści tego utworu?

środa, 27 maja 2015

o zakładce KU NAUCE

O zakładce KU NAUCE

Niniejszym informuję, że na stronie KU NAUCE podałałam m.in. iformacje
- Jak skopiować obrazek z netu
- Jak zaznaczyć link
- Jak kopiować
- Jak zaznaczać (tekst, obrazy...)
- O tym, jak klikaniem przyśpieszyć prace myszką
- Porady ułatwiające Wyszukiwanie w googl-ach

Przewijając stronkę w dół dostrzeżecie wcześniejsze Posty :)
Zapraszam do ćwiczenia


czwartek, 21 maja 2015

O filmikach na stronie "Zadania"

O filmikach na stronie "Zadania"

Aby ułatwić Wam i pośrednio sobie życie, spróbuję porobić screencast-y czyli filmiki w których będę pokazywać, na ile się da czytelnie, jak wykonać dane zadanie. Naśladując mnie będzie łatwiej się uczyć.
To jest pierwszy i nie bardzo udany filmik ale potem go wymienię a póki co to "pierwsze koty za płoty" :)

poniedziałek, 18 maja 2015

Małgorzata Irena Sikorska: "Wiele zależy od Ciebie..." czyli "Idź na wybory"


Małgorzata Irena Sikorska: Wiele zależy od Ciebie...:

Polska jest nasza i żadna partia nie może
Jej zawłaszczyć,
TY musisz zadbać by wolna była
i bezpieczna!
Nie słuchaj propagandy i sloganów
masz rozum własny,
jemu zaufaj.
Były już na politycznej scenie
gwiazdy jednodniowe...
Byli szkodnicy, którzy długo
paskudzić potrafili.
Przecież w końcowym rozliczeniu
TY dostajesz po plecach!
Z obietnic jeszcze nikt obiadu
nie ugotował.
Chcesz, dam Ci niebo, razem
z hurysami.
Nic mnie to nie kosztuje.
NIE UWIERZYŁEŚ - o to chodziło!!!
Nic samo się nie zrobi.
Wysiłek niewielki, stokrotnie się opłaci:
IDŹ NA WYBORY.
Głosuj na kogo wskaże serce, tyle, że
DOBRZE SIĘ ZASTANÓW,
nic więcej!


sobota, 16 maja 2015

Punkty ratunkowe - akupresura dłoni


Punkty ratunkowe - akupresura dłoni

8-1.jpg


Punkty Ratunkowe 

Ogarnęła Cie słabość, zaatakował nagły ból nie nie mozesz uporać się ze stresem ?
Uciśnij odpowiednie MIEJSCE na swojej dloni, a Poradzisz sobie z kłopotem. 

Chodzi o Punkty przepływu Energii Życia, która pobudza cały organizm. 
Ich znajomosc przyda Ci się jako pierwsza pomoc w nagłych sytuacjach, gdy nie masz pod reka innych środków.

(Fot. 1). 

W przypadku zasłabnięć i omdleń masuj czubki palców.
Energiczny ucisk czubka palca środkowego pomoże Ci przy uczuciu strachu wraz z kłującymi bólami serca
a także przy zawrotach głowy, nagłych szumach w uszach oraz przegrzaniu organizmu


(Fot. 2). 

Stymulowanie punktu znajdującego się w kącie podstawy paznokcia małego palca 
wzmocni Cię przy nagłym zdenerwowaniu, skokach ciśnienia krwi, nierównym tętnie, a nawet przy omdleniach


(fot. 3).
Gdy zaciśniesz rękę w pięść, mały palec dotknie kolejnego punktu. 
Właśnie to miejsce ugniataj w przypad

ku uczucia ciężaru i gorąca w klatce piersiowej oraz kołatania serca 

(fot. 4). 
Kiedy podnosi się ciśnienie krwi, występują zaburzenia rytmu serca, po stresie pojawiają się bóle w okolicy serca
lub gdy czujesz ściskanie w gardle, masuj punkt w samym środku fałdu poprzecznego nadgarstka 

(fot. 5). 
Przy nadciśnieniu tętniczym, w stanach nerwicy i zahamowań psychicznych stymuluj miejsce w samym środku dłoni, 
między czubkami palców środkowego i serdecznego 
Odnajdziesz go, zaciskając dłoń w pięść.

(fot. 6).
Na zewnętrznej stronie dłoni znajduje się niezwykle ważne miejsce, odpowiadające za stan energetyczny górnej połowy tułowia. 
Znajdziesz je na środku zgrubienia mięśniowego, które utworzy się po wyprostowaniu dłoni i przyciśnięciu kciuka do palca wskazującego. 
Masuj ten punkt w przypadku nagłych zaburzeń snu i łaknienia, a także chwiejności psychicznej. 
Jego ucisk sprawi także, że ustąpi ból zęba, głowy oraz bóle szyi i klatki piersiowej. 
Po masażu możesz dodatkowo nakleić na to miejsce plaster rozgrzewający lub plasterek czosnku.


Opisane miejsca na dłoni naciskaj i masuj palcami tak długo, jak wyda Ci się to konieczne.
Pamiętaj jednak, że w przedłużających się dolegliwościach stymulacja punktów na dłoniach nie powinna zastępować pomocy lekarskiej. 


Tekst i zdjecia: Ariadna ï Tezeusz 

skopiowane z TEJ STRONY

Akupresura dłoni

Akupresura, punkty ratunkowe na dłoniach

Postautor: krystyna » piątek 09 gru 2011, 13:44

Akupresura: szybka pomoc
Wiele dolegliwości zaskakuje nas w chwili, w której ani trochę się tego nie spodziewamy. W samym środku podróży skręcasz się z bólu brzucha, bo właśnie dostałaś okres. Wyjechałaś z przyjaciółmi do lasu i podczas grzybobrania nagle dopada cię ból zęba. Albo... uczestniczysz w ważnym zebraniu i czujesz, że ogarnia cię senność. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Ratunkiem może być uciskanie odpowiednich receptorów na dłoniach. Już po krótkim czasie odczujesz przypływ sił, a ból przestanie ci dokuczać. Zaletą akupresury dłoni jest to, że (w przeciwieństwie do uciskania stóp) możesz stosować ją wszędzie.

To nie magia, to terapia
Uciskanie punktów na dłoniach, stopach, uchu, głowie czy innych częściach ciała stosowano już przed tysiącami lat, np. w Chinach, Egipcie czy Mongolii. W tej terapii nie ma żadnej magii, a mechanizm jej działania jest prosty. Zdaniem zwolenników tej metody, przez ciało człowieka biegną od głowy do koniuszków palców stóp i dłoni kanały, umożliwiające swobodny przepływ energii życiowej (Chińczycy nazywają ją chi, czyt. czi). Zakłócenia tego przepływu powodują osłabienie określonego narządu, np. żołądka, nerek czy gardła, przyczyniając się do różnych schorzeń. Jeśli uciskasz punkt odpowiedzialny za pracę danego narządu, układ wegetatywny natychmiast przekazuje ten bodziec do mózgu. Reakcją jest zwiększenie ukrwienia chorego organu. Dociera do niego więcej tlenu i szybciej usuwane są substancje toksyczne. Ból znika albo znacznie się zmniejsza. Uciskasz np. punkty palca lub krawędzi dłoni i... już po krótkim czasie przestaje cię boleć kręgosłup.

Gdzie uciskać dłoń, by pozbyć się bólu?
Najpierw przez 30 sekund potrzyj jedną dłoń o drugą, by dobrze je rozgrzać i pobudzić krążenie krwi. Potem rozluźnij palce i nadgarstki, lekko nimi poruszając.
Teraz już możesz zacząć rytmicznie uciskać (co pół sekundy) odpowiednie receptory – znajdziesz je na „mapkach” obu dłoni, zamieszczonych obok. Poniżej prezentujemy na zdjęciach akupresurę pomocną w określonych sytuacjach.

Receptory znajdujące się na lewej i prawej dłoni
Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, sprawdź, gdzie znajduje się receptor odpowiedzialny za pracę danego narządu. Uciskanie punktów znajdujących się w środku kolorowych pól pozwoli uwolnić się od bólu.
4.gif
4.gif (24.29 KiB) Przeglądany 10643 razy

1. Oczy
2. Uszy
3. Nos – zatoki
4. Szyszynka
5. Głowa
6. Gardło
7. Ramiona i barki
8. Układ krążenia
9. Kolana
10. Udo i podudzie
11. Stopa
12. Układ kostny, zęby
13. Płuca
14. Grasica, zaburzenia układu odpornościowego
15. Przepona 16. Żołądek, dwunastnica
17. Jelita
18. Serce
19. Kręgosłup
20. Gruczoły płciowe, węzły chłonne
21. Odbytnica
22. Układ nerwowy
23. Wątroba
24. Pęcherzyk żółciowy
25. Trzustka
26. Nerki
27. Nadnercza
28. Wyrostek robaczkowy
29. Śledziona
30. Pęcherz moczowy

Gdzie uciskać w nagłych wypadkach?
Obrazek
1. Rwa kulszowa, bóle głowy, zębów
Punkt pokazany na zdjęciu to receptor przeciwbólowy. uciskaj go mocno, gdy cierpisz na bóle głowy lub innych części ciała (10 min).

Obrazek
2. Zdenerwowanie, atak paniki Gdy przeżywasz silne wzburzenie, gniew albo lęk, uciskaj wewnętrzną część przedramienia, 6 cm od nadgarstka (5–8 min).

Obrazek
3. Ból karku, sztywność
Poranną sztywność, a także ból kręgosłupa szyjnego zlikwidujesz, uciskając przedramię, 5 cm od nadgarstka (10 min).

Obrazek
4. Kołatanie serca, niepokój Uspokoi cię i wyrówna pracę serca uciskanie punktu na powierzchni dłoni, pod palcem serdecznym (5–10 min).

Obrazek
5. Kolka wątrobowa
Jeśli puchniesz po posiłkach i męczy cię kolka, spróbuj kilka razy dziennie uciskać palcami prawej ręki zewnętrzną krawędź lewej (5 min).

Obrazek
6. Zmęczenie, brak energii
Gdy chcesz szybko odzyskać energię, niezbyt mocno uciskaj przez 5–7 min punkt położony 2 cm od nasady dłoni.

Obrazek
7. Bolesność i obrzęk kolan
Palcem wskazującym i kciukiem uciskaj jednocześnie palec środkowy drugiej dłoni, w pobliżu paznokcia. Po 5 min zmień dłonie.
Aleksandra Barcikowska

Ten wspaniały, bogato ilustrowany opis pochodzi ze strony 
akupresura dłoni

wtorek, 28 kwietnia 2015

Palce lizać



 Torcik Waflowy przepis – wykonanie
Torcik Waflowy przepis
Torcik Waflowy przepis


Czas przygotowania: 20 min.
  • 1 opakowanie wafli,
  • mleko 1 szklanka,
  • margaryna 250 g,
  • cukier kryształ 1 i 1/2 szklanki,
  • mleko w proszku 2 szklanki,
  • kakao 2 łyżki,
  • ulubiona marmolada 250 g,
Krok 1
Wafle należy rozłożyć na stole, a następnie każdy z nich posmarować cienką warstwa ulubionej marmolady.
Krok 2
W małym garnku rozpuścić margarynę, następnie dodać mleko, cukier i całość zagotować. Do gotującej się masy dodać mleko w proszku i dokładnie wymieszać gotując na małym ogniu przez ok. 10 min. na sam koniec dodać kakao. Gorąca masą smarujemy wafle i układamy jeden na drugim lekko dociskając. Pozostałą część masy wykładamy na wierzch ostatniego wafla, równo rozprowadzamy i pozostawiamy do całkowitego zastygnięcia.
przepis pochodzi ze strony http://deserektv.pl/torcik-waflowy/
  

 Ciasto marchewkowe z kremem i polewą marchewkową



Smaczne, ciekawe ciasto z marchewką, przełożone kremem cytrynowym. Ciasto ładnie pachnie cynamonem i jest wilgotne. Apetyczny, pomarańczowy wygląd zawdzięcza polewie marchewkowej zrobionej na budyniu waniliowym i galaretce pomarańczowej. Ciasto jest dobre i łączy w sobie dużo smaków. Jest nie za słodkie, polecam… (zmodyfikowany przepis z gazetki „przyślij przepis” K. Cukier). 

ciasto z marchewka

Składniki:
Ciasto:
  1. 2 szklanki mąki pszennej, użyłam tortowej
  2. 2 płaskie łyżeczki sody
  3. 2 łyżeczki cynamonu
  4. 4 jajka
  5. 1 szklanka jasnego brązowego cukru
  6. 2/3 szklanki oleju
  7. 2 szklanki marchewki starej na małych oczkach
Krem:
  1. 250 g serka mascarpone
  2. 200 g śmietanki kremówki 36% 
  3. 3-4 łyżki cukru pudru
  4. skórka starta z 1/2 cytryny
  5. 1 łyżka soku z cytryny

Polewa:
  1. 1 budyń waniliowy bez cukru
  2. 1 galaretka pomarańczowa
  3. 500 ml soku marchewkowego

Dodatkowo:
  1. marcepan
  2. barwnik spożywczy pomarańczowy i zielony 

Ciasto:
  1. Mąkę przesiać i wymieszać z sodą, cynamonem.
  2. Jajka ubić z cukrem na puszystą, kremową masę mikserem ustawionym na najwyższe obroty. Zmniejszyć obroty miksera na średnie i ciągle miksując, dodawać na przemian raz 1/3 oleju, raz 1/3 mąki.
  3. Marchewkę osączyć i dodać ją do ciasta, wymieszać łyżką. Ciasto przełożyć do blaszki o wymiarach 25 x 25 cm lub 23 x 28 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 oC na funkcji góra-dół przez około 45-50 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia. 
  4. Następnie przekroić je w poziomie na pół i jedną cześć ciasta włożyć z powrotem do blaszki.  

Krem:
  1. Śmietankę kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Dodać do niej serek, skórkę z cytryny, sok  i wymieszać mikserem na średnich obrotach do połączenia składników.  
  2. Na ciasto w blaszce wyłożyć krem i przykryć go drugą połową ciasta, lekko docisnąć.

Polewa:
  1. Na soku marchewkowym ugotować budyń. Kiedy budyń się zagotuje, zdjąć go z ognia i dodać do niego galaretkę w proszku, wymieszać, aż galaretka się rozpuści. Polewę odstawić do przestygnięcia na około 15-20 minut. 
  2. Ciepłą plewę wylać na wierzch ciasta i odstawić je na parę godzin, aż polewa stężeje.
  3. Marcepan zabarwić na pomarańczowo i zielono. Z pomarańczowego marcepanu formować w rękach małe marchewki i ponacinać je delikatnie nożem. Z zielonego marcepanu odrywać małe kawałeczki i lekko dociskając, umieścić je na grubszych końcach marchewek.
  4. Ciasto pokroić na kwadraty i na wierzchu każdego ułożyć marcepanową marchewkę (dobrze jest kroić ciasto nożem maczanym w gorącej wodzie).



ciasto z marchewka
przepis pochodzi ze strony http://www.malacukierenka.pl/ciasto-marchewkowe-kremem-polewa-marchewkowa.html

Sernik na zimno z jagodami




Uwielbiam jagody, ich smak, piękny kolor i niesamowity zapach. Cudownie smakują z bitą śmietaną, zawsze przypominają mi wakacje nad morzem i gofry. Dzisiaj zapraszam na przepyszny, bardzo jagodowy sernik o fantastycznym kolorze. Delikatny,  na kruchym spodzie z pełnoziarnistych ciastek. Kremowy i aromatyczny. Wspaniale smakuje z waniliową bitą śmietaną i świeżymi jagodami. Jest łatwy do zrobienia, więc raczej nikt nie powinien mieć problemu z jego przygotowaniem. Mój sernik jest wysoki, ponieważ użyłam małej tortownicy 20 cm z wysokim brzegiem 9 cm, sugeruję jednak tortownicę o średnicy 24 cm. 



Składniki:

Spód:
  1. 100 g pokruszonych, pełnoziarnistych ciastek
  2. 1/2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
  3. 3 łyżki brązowego cukru
  4. szczypta soli
  5. 7 łyżek stopionego masła
  6. kilka kropli aromatu waniliowego
Masa:
  1. 40 g żelatyny
  2. 1/3 szklanki wody
  3. 400 g śmietankowego twarożku naturalnego
  4. 250 ml śmietanki 30%
  5. 1 szklanka cukru
  6. 1 łyżka soku z cytryny
  7. 3 szklanki jagód umytych i osączonych 
  8. dodatkowo:
  9. 250 ml śmietanki 30%
  10. 3 łyżeczki cukru waniliowego
  11. 1 szklanka jagód



Spód:
  1. Wymieszać razem pokruszone ciastka, płatki owsiane, cukier sól, roztopione masło i parę kropli aromatu waniliowego. 
  2. Masą wyłożyć tortownicę o średnicy 24 cm (lub jak ja 20 cm, ale z wysokim brzegiem 9 cm). 
  3. Następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 oC na funkcji termoobieg i piec przez około 12-15 minut. 
  4. Odstawić do ostygnięcia.

Masa:
  1. Żelatynę namoczyć w około 1/3 szklanki wody (przez około 10 minut), postawić na ogniu i podgrzewać mieszając, aż się rozpuści.
  2. Wymieszać razem ser, śmietanę, cukier i sok z cytryny.
  3. Jagody zmiksować i dodać do sera, wymieszać. Ciągle miksując, wlewać powoli ciepłą żelatynę, gdy składniki się połączą, odstawić masę na chwilę w chłodniejsze miejsce, aby zgęstniała (uwaga!! będzie to trwało bardzo krótką chwilę). 
  4. Przełożyć jagodową masę na podpieczony spód i wstawić na noc do lodówki.

Wierzch:
Śmietanę ubić z cukrem waniliowym. Udekorować nią wierzch sernika i posypać jagodami. 
przepis pochodzi ze strony http://www.malacukierenka.pl/sernik-na-zimno-z-jagodami.html

Ciasto z owocami i kruszonką


ciasto z owocami i kruszonka
 Składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej:
Ciasto:
  1. 200 g miękkiego masła
  2. 160 g cukru
  3. 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  4. 4 duże jajka
  5. 250 g mąki pszennej (użyłam tortowej)
  6. 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Wierzch:
600 g umytych, obranych letnich owoców (truskawki pokroić na drobne kawałki)
1 łyżka mąki pszennej do posypania owoców
Kruszonka:
  1. 150 g mąki pszennej (użyłam tortowej)
  2. 100 g masła
  3. 70 g cukru
  4. 1/4 łyżeczki aromatu migdałowego (można zastąpić waniliowym lub cukrem wanilinowym, jeśli zamiast migdałów będziemy używać orzechów)
  5. 2 łyżki zmielonych migdałów lub orzechów
  6. 2 łyżki płatków migdałowych lub poszatkowanych orzechów

Kruszonka:
  1. Mąkę wymieszać z cukrem i zmielonymi migdałami. 
  2. Dodać poszatkowane masło, aromat i rozcierać palcami, aż powstanie kruszonka. 
  3. Dodać płatki migdałowe, wymieszać.

Ciasto:
  1. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia.
  2. Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym mikserem ustawionym na najwyższe obroty, ucierać przez około 3 minuty. Następnie dodawać po jednym jajku, po każdym dodaniu ucierać mikserem na niskich obrotach przez około 50-60 sekund, aż składniki połączą się w jednolitą masę.
  3. Na końcu do maślanej masy dodać mąkę z proszkiem i dokładnie wymieszać do połączenia składników (ciasto jest dosyć gęste).  
  4. Ciasto przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 25x30cm i wyrównać.
  5. Owoce oprószyć 1 łyżką mąki i równomiernie rozłożyć je na wierzchu ciasta w blaszce. Na końcu ciasto posypać kruszonką i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180oC na funkcji góra-dół przez około 60 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.
  6. Po wyjęciu  z piekarnika odstawić do przestygnięcia. Podawać pokrojone na prostokąty.
przepis pochodzi ze strony http://www.malacukierenka.pl/ciasto-z-owocami-kruszonka.html

Tort w marmurkowy wzorek


Torcik z owocami /©123RF/PICSEL
Składniki:

  1. 1 gotowy biszkopt (o średnicy 26 cm),
  2.  1 kg truskawek,
  3.  500 ml śmietany kremówki,
  4.  2 op. serka homogenizowanego o smaku waniliowym, 
  5. 1 torebka galaretki truskawkowej, 
  6. 1 kieliszek likieru pomarańczowego,
  7.  3 łyżki cukru pudru,
  8.  2 łyżki żelatyny, kilka listków mięty do dekoracji.


Śmietanę wymieszać z cukrem waniliowym, ubić na sztywno. Połączyć z serkiem waniliowym i likierem. Żelatynę wymieszać z niewielką ilością zimnej wody. Kiedy spęcznieje, rozpuścić, podgrzewając na małym ogniu. Truskawki umyć, usunąć szypułki. Odłożyć połowę owoców do dekoracji.
Pozostałe truskawki pokroić na kawałki. Posypać cukrem pudrem i rozgnieść widelcem. Czekoladę stopić. Przestudzić. Galaretkę rozpuścić w 2 szkl. wrzątku. Rozgniecione truskawki wymieszać z 1/3 masy śmietanowej oraz połową żelatyny. Pozostałą masę śmietanową połączyć z rozpuszczoną czekoladą i resztą żelatyny.
Biszkopt ułożyć na spodzie tortownicy. Na przemian wylewać masę czekoladową i truskawkową. Ciasto wstawić do lodówki na godzinę. Odłożone truskawki pokroić na połówki. Gdy masy nieco stężeją, na wierzchu ciasta ułożyć połówki truskawek. Polać tężejącą galaretką. Mocno schłodzić.

przepis pochodzi ze strony http://www.styl.pl/kuchnia/mistrzyni-kuchni/news-ciasta-bez-pieczenia,nId,626176